Bir Başlangıç

20 Mart 2020 tarihinde PoliticCast podcast programına başladığımda, ülkemizde Covid-19 pandemi sürecinin başındaydık.  Hala devam eden bu belirsizlik sürecini, dokuz aydır podcast üreterek geçiriyorum. Podcast formatının yeniliğinin ve ülkemizde bilinirliliğin henüz artmaya başladığı bu dönemde, ilk günden itibaren, öncelikle yakın çevremden başlayarak, hem PoliticCast programına hem de podcast formatına bir ilgi olduğunu gördüm.

 

Daha PoliticCast programı iki ayını doldurmamışken, FonGogo üzerinden bir kitlesel fon kampanyası başlattım ve hedeflediğim miktara ulaşabildim. Buradan, bana inanarak, bu kriz ve Covid-19 gibi olumsuzlukların yaşandığı bir dönemde destek olan bu insanların hepsine tekrardan çok teşekkür ediyorum. Belki dünya ve Türkiye için doğru bir zaman değildi ama benim için en doğru zamanlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Kendi programım dışında, birçok yeni programın ortaya çıkması için de bana ulaşan herkese her türlü desteği vermeye gayret ettim.Yeni yayınların oluşum süreci beni fazlasıyla heyecanlandırıyordu. Öncelikle podcast kültürünün ülkemizde daha da genişlemesi gerektiğinin en başından beri farkında belirtmek istiyorum. Ağımız dışında da, insanları podcast yapmaları için sürekli cesaretlendiriyor ve her türlü desteği vereceğimi taahhüt ediyorum.

 

Podcastin daha da kitleselleşmesi gereken bir format olacağına inanıyor ve kariyerimi bunun üzerine kuruyorum. Daha önce konvansiyonel medyada çalışma deneyimi olmayan ve kariyerine dijital yayıncılık ile başlayan bir podcaster olduğum için çok mutluyum. Dijital dünyanın gücüne inanıyor ve tüm adımlarımı buna göre atıyorum. 

Bu düşünceler etrafında gezinirken, yaz aylarında bir podcast ağı kurma çalışmalarına başladım. Temmuz ve ağustos ayları, yoğun ve uzun görüşmeler yaptığım, sürekli insanlardan bir şeyler öğrendiğim, hayatımın en verimli zamanlarından birini yaşadığım bir dönem oldu. Çok güzel insanlarla tanıştım ve hepsi de benimle yol arkadaşı oldular, hayalime inandılar. Bu isimleri daha yakından tanımak için yayıncılar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Eleştirilerinizi bana, övgülerinizi birbirinden değerli yayıncılarımıza iletebilirsiniz.

 

Görüşmelerimin akabinde, ağustos ayı içinde birkaç programımızı yayına alabildik ve nihayetinde tüm gücümüzle eylül ayında PodcasterApp Ağı olarak yayın hayatına başladık. 

Girişimcilik fikriyle yola çıkmadığım bu süreçte, yaptığım işin bir tür girişimcilik olduğunun farkına vardım. Tam da bu noktada, ağustos ayında EntreCom ekibi ile tanıştım ve hayal ettiklerimin ete kemiğe bürünmesi için bana fazlasıyla destek olan ve olmaya devam eden bir çevre edinmiş oldum. Hikayemin en başında kendilerine denk geldiğim için çok mutluyum ve kendilerine çok teşekkür ediyorum.

PodcasterApp Ağı olarak, şu an 50'nin üstünde program ve 65'in üstünde podcaster ile yayın hayatımıza devam ediyoruz. Süreç içinde kuşkusuz daha da büyüyeceğimize inanıyorum. Ağımız altında, Amerika'dan Avrupa'dan, Ortadoğu'dan ve tabii ki Türkiye'den isimler programlar yapmaktadırlar.

37 yüksek lisans öğrenci/mezunu, dokuz doktora öğrencisi/mezunu, iki doktor öğretim üyesi, iki araştırma görevlisi ve bir lise öğrencisi ile bir araya gelerek bir podcast ekibi oluşturduk.

Genişleme sürecimizi devam ediyor ve bu süreçten sonra daha da derinleşmeye odaklanacağız. Özellikle ülke ve bölge özelinde yapılan programlarda, söz konusu yere dair her türlü bilginin olduğu ve tartışıldığı bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz.

                                        Neler Üretiyoruz, Neler Üreteceğiz? 

 

Birinci kategorimiz olan Podcaster Küresel, 16 programıyla yayın hayatına devam ediyor. Bu kateoride her kıtadaki önemli bölge ve ülkelerin programları yer alacak. Örnek vermek gerekirse, Avrupa kategorimizde İngilterePod, AlmanyaPod, FransaPod, BalkanPod gibi programlar yapıyoruz. Ortadoğu'da İran, İsrail, Filistin, Körfez bölgesi üzerine programlar yer alırken, Amerika kanalımızda da ABD ve Latin Amerika programları yapılmaktadır. Asya ve Afrika programları ile de dünyanın önemli noktalarını takip ediyor olacağız ve dünyanın bilgisini Türkiye'ye taşıyacağız.

Podcaster Yerel Kategorimizde ise, iki yıl içinde 81 ilden 81 yerel gazeteci aracılığıyla haftalık şehir bültenleri yapmayı hedefliyoruz. Yakında 7 bölge ve 7 şehir ile kanalımız yayın hayatına başlayacaktır.

Podcaster Yaşam Kültür'de, hayatın her alanına dair sesleri duyabileceğiniz bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz. Edebiyat, psikoloji, medya, moda, sinema, kahve, kariyer, kadın gibi konularda, toplamda 12 program yapmaktayız.

                                         

Podcaster Spor kategorisini, birçok spor dalından programların yer alacağı bir mecra olarak tasarlıyoruz. Özellikle kadın futbolu gibi daha az gündeme gelen alanlarla ilgili gelişmeleri dinleyicilerimizle buluşturmayı amaçlıyoruz. Şu an, bu ağda üç programımız aktif olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Podcaster Akademik kategorimizde, sosyal bilimler başta olmak üzere akademik bir arşiv yaratmak için çeşitli alt başlıklar oluşturduk. Diller kısımında, birçok dilin eğitimini dinlemeye dayalı vermeyi amaçlıyoruz. İkinci olarak, Tez Savunması alt başlığı ile, dileyen isimlerin tezlerini savunabileceği, anlatabileceği bir platform oluşturacağız. Okuma imkanı bulunmayan zamanlarda dinlenebilecek, sesin daha ön plana çıkacağı bir dönemi akademide de yakalamak istiyoruz. Ayrıca, akademisyenlerin kendi çalışma alanlarına yönelik özel seriler bu kategoride yer alacak. Şu an siyasal düşüncenin öncülerinin konuşulduğu Machiavelli Podcast yayın hayatına devam etmektedir. Burada vizyonumuz, podcast merkezli bir dijital üniversitenin oluşumunu sağlamaktır.

Podcaster Belgesel ile belgesel ve podcast formatı üzerine yayınlar yapmaya çalışacağız. Önümüzdeki dönemde bu kategoride çok güzel yayınlar yapacağımızı düşünüyorum.

Podcaster Marka kategorisinde ise; kurum, marka, start-up ve sosyal girişimcilerin kendi hikayelerini birinci ağızdan anlatabilecekleri bir mecra oluşturmak istiyoruz.

Podcaster International kategorisinde de, 15 dilde Türkiye gündemi, 6-7 dilde de bölgelere göre özelleştirilmiş dünya gündemleri üzerine programlar yapmayı hedefliyoruz. Şu an İbranice ve Farsça programlarımız yayın hayatına devam etmektedir.

Yakında Çoçuk kategorimizi de duyuracak ve buradaki programları başlatıyor olacağız. Çoçuk hikayeleri, masalları, müziklerinin yanı sıra, çoçuk hakları, çoçuk eğitimi, dijital çoçuk gelişimi gibi alanlarda programlar yapacağız.

Bu kategorilerin hepsine tek bir noktadan ulaşılabileceğiniz bir site ve bu siteyi destekleyen bir uygulama yapmayı hedefliyoruz. Şu an demo sitemizdesiniz ve yakın zamanda daha geliştirilmiş sitemize yönleneceksiniz. 2021 içinde uygulamamızı geliştirmeye devam edeceğiz.

Üretim yapacağımız kategorileri kısaca özetlemeye çalıştım. Tarafsız değil, adil ve dengeli bir yayıncılık peşinde olacağız. Tarafsız olmadığımız gibi, aktivist de değiliz. Sadece işimizi yapmaya çalışan ve değer üretmeyi hedeleyen insanlarız. 

Uygulamamız ve sitemizin içeriği ile ilgili bilgileri daha detaylı ve geniş halde PodcasterApp'in kurumsal podcast hesabında anlatmaya çalıştım, oradan da dinleyebilirsiniz.

Hedefimiz, 5 yıl içinde Türkiye'de sınıf ve mahalle fark etmeden, sitemize ve uygulamamıza giren insanların kendi zevklerine uygun içerikler tüketebilmelerini sağlamak ve günün sonunda Türkiye'de podcast merkezli bir ana akım medya oluşturmak.

 

Dileyen dinleyicilerimizin aylık 5 TL'den başlayarak, 10 bin TL'ye kadar destek olabilecekleri bir fon kampanyasının duyurusunu önümüzdeki günlerde yapacağız. Hedefimiz, bir yıl içinde ayda 10 TL destek veren 2000 destekçiye ulaşmak. Bize destek olmak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye'de adil ve dengeli bir medya için bizimle kalın!

                                                                 

 

 

                                                                                                    Rıfat Özcan

                                                                                                    Podcaster App Kurucusu